preload

Najdłuższy lot na świecie trwa dokładnie 16 godzin i 55 minut i jest to połączenie linii lotniczych Qantas z Dallas Fort Worth do Sydney. Prawie 17 godzin to naprawdę dużo czasu, szczególnie kiedy musisz siedzieć w jednym miejscu. Dodaj do tego fakt, że jesteś otoczony przez obcych ludzi na relatywnie małej przestrzeni… Długie loty mogą być bardzo męczące. Niestety samolot to bardzo często jedyny sensowny sposób na dostanie się z punktu A do punktu B, więc w 9 przypadkach na 10 po prostu godzisz się na niewygody.

Zgadza się, długie loty potrafią być straszne, ale są pewne rzeczy, które możesz zrobić, żeby przetrwać ten czas bezboleśnie. Jeśli wszystko zaplanujesz, dobrze się spakujesz i odpowiednio się ubierzesz, nie będzie aż tak źle.

1. Oczywistości

W tym fotelu długi lot wcale nie wydaje się taki straszny

Leć wyższą klasą! Możesz zaszaleć i zafundować sobie bilet do klasy wyżej (albo dwóch czy trzech!). Możesz też sprawdzić swoje szczęście i spróbować z naszymi wskazówkami. Dodatkowa przestrzeń, lepsze jedzenie i w pełni rozkładany fotel w klasie biznesowej naprawdę robią różnicę. Jeśli będziesz bardziej cieszył się lotem jest szansa, że będziesz również lepiej spał i na miejscu będziesz miał więcej energii.

2. Rezerwuj mądrze

Jeśli wyższa klasa nie wchodzi w grę, porządnie się zastanów, zanim zarezerwujesz sobie miejsce.

Jeśli usiądziesz przy przegrodzie, będziesz miał zdecydowanie więcej miejsca na nogi, ale za to nie będziesz miał gdzie schować bagażu podręcznego (a przynajmniej podczas startu i lądowania). Mnóstwo linii lotniczych wykorzystuje to miejsce na łóżeczka dla dzieci, co oznacza dzielenie cennej przestrzeni z maluszkiem. Miejsce z tyłu samolotu to łatwy dostęp do kuchni – żeby trochę poćwiczyć albo zaprzyjaźnić się z załogą (jeśli mają czas), ale również większy hałas – siedzisz za silnikami.

Jeśli lecisz z kimś, możecie zarezerwować jedno miejsce przy oknie i jedno przy przejściu. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że środkowe zostanie puste. Chyba że lot jest pełny. Ale nawet wtedy osoba ze środkowego miejsca pewnie z radością zamieni się z którymś z was, żebyście mogli siedzieć koło siebie.

3. Ubierz się odpowiednio

Czasy, kiedy ludzie ubierali się do samolotu w swoje najlepsze ciuchy, już dawno minęły. Dzisiaj latają wszyscy, więc nie martw się, co inni o tobie pomyślą – postaw na komfort.

Twój strój zależy od tego skąd i gdzie lecisz, a do tego mikroklimat w samolotach bywa bardzo różny, co tylko dodatkowo komplikuje sprawy. Odpowiedź? Warstwy. Mięciutkie, luźne warstwy, które możesz zdjąć i założyć bez problemu.

Nie zapomnij zapakować dodatkowego zestawu ubrań, żebyś mógł zawsze czuć się świeżo. Bielizna na zmianę, czysty T-shirt, albo piżama, w której możesz lecieć.

4. Napoje

Weź ze sobą wodę (pamiętaj, żeby ją kupić po kontroli bezpieczeństwa)! Upchnij ze dwie butelki do kieszeni bocznych twojej nowej i wyjątkowo poręcznej walizki, jedną zapakuj do środka i jeszcze jedną weź do ręki. Tak, możesz dostać darmową wodę w trakcie lotu, ale umówmy się, kto lubi plastikowe kubeczki i czekanie?

Wilgotność w samolotach spada poniżej 20% – normalnie w domu wynosi około 30% – i twoje ciało będzie cierpiało, jeśli nie uzupełnisz zapasów H2O. Kofeina i alko dodatkowo cię odwodnią, ale nie namawiamy, żebyś na wakacjach zrezygnował z darmowego drinka. Napij się z przyjemnością, ale zanim utniesz sobie drzemkę, popij szklanką albo dwoma wody. Podziękujesz sobie, jak się obudzisz.

5. Co jeść

Zapakowałeś przekąski?
Zapakowałeś przekąski?

Z twoimi kubkami smakowymi podczas lotu dzieje się coś dziwnego. Połączenie wyjątkowo niskiej wilgotności i ciśnienia zmniejsza wrażliwość twoich kubków smakowych aż do 30%. Również twój zmysł węchu dość mocno cierpi, więc nic dziwnego, że jedzenie serwowane podczas lotu jest zwyczajnie bezsmakowe.

Linie lotnicze robią co mogą doprawiając wszystko dużą ilością przypraw, ale kiedy nasze zmysły tracą swoją wrażliwość, ciężko zmienić odgrzewane, masowo produkowane jedzenie w coś, co zjedlibyśmy z przyjemnością. Najczęściej dostajemy niskobiałkowy posiłek z małą ilością warzyw, za to z dużą ilością węglowodanów i cukru (aczkolwiek badania potwierdzają, że jedzenie bogate w węglowodany pomaga zwalczyć jet lag). Pamiętaj, że możesz wnieść na pokład swoje jedzenie, więc koniecznie zrób zapas zdrowych przekąsek (owoce, orzechy, a nawet suszone mięso), żeby utrzymać układ pokarmowy i siebie w dobrym stanie.

6. Rozrywka

Jeśli masz szczęście, możesz trafić podczas lotu na całkiem niezłe filmy i programy. Od klasyków, do najnowszych hitów – 2 filmy i do lądowania zostały 4 godziny mniej. Ale nawet największy fan kina po jakimś czasie się zmęczy.

Dlatego zabierz ze sobą coś jeszcze – książkę, albo czytnik e-booków (niezastąpiony, kiedy jesteś w podróży długo; książki zajmują dużo przestrzeni i ważą swoje!). Nawet zamiana filmu, na grę czy książkę pomoże ci zwalczyć monotonię.

Jeśli jesteś wybredny, zabierz ze sobą wystarczająco dużo filmów i seriali na tablecie czy telefonie – i koniecznie zapakuj powerbank!

Przeczytaj więcej: Podróżna lista kontrolna w 21 krótkich punktach

7. Rusz się z miejsca

Zgadza się, oglądanie filmów przez 16 godzin może być kuszące, ale to prawdopodobnie nienajlepszy pomysł. Na wysokości każdy z nas może dorobić się zakrzepicy żył głębokich – kiedy krew płynie zbyt wolno w żyle robi się zator co może doprowadzić do zagrażających życiu chorób.

Najprostszy sposób na niedopuszczenie do tego, to wstać z miejsca i poruszać się trochę: pospaceruj dookoła kabiny, w kuchni zrób kilka przysiadów i pobujaj się palce-pięty. Specjalne skarpetki pomogą ci zwiększyć przepływ krwi i zmniejszyć obrzęk. Nie tylko minimalizujesz prawdopodobieństwo wystąpienia zakrzepicy, ale w dodatku bez problemów założysz buty po wylądowaniu.

8. Spakuj się mądrze

Cenne rzeczy jadą w bagażu podręcznym..
Dobra poduszka to twój nowy, najlepszy przyjaciel

Przede wszystkim zabierz ze sobą odpowiednią walizkę – im więcej przegródek i kieszonek, tym lepiej. Zastanów się porządnie co i gdzie spakować. Poduszka pod szyję, zatyczki do uszy i maska to podstawa, żeby dobrze się wyspać w samolocie; czyste ubranie pozwoli ci czuć się świeżo; szczoteczka i pasta do zębów zdziałają cuda po drzemce; krem nawilżający i pomadka ochronna uchronią cię przed zrzuceniem skóry.

Wyciągnięcie czegokolwiek z torby w samolocie grozi złamaniem karku, więc zapakuj się tak, żebyś miał najpotrzebniejsze rzeczy pod ręką – albo w osobnych kieszonkach – i nie musiał wyciągać z walizki wszystkiego tylko po to, żeby znaleźć zatyczki do uszu.

Przeczytaj więcej: Gadżety, gadżeciki – poczuj się na wakacjach (prawie) jak James Bond

9. Zaplanuj lot

Zamiast myśleć o locie jako o 16-godzinnej całości, podziel go na mniejsze kawałki. Na przykład z całej podróży 2 godziny to start i lądowanie – zostało już tylko 14 godzin. Do tego odlicz kilka posiłków – kolejne 2 godziny – i zostaje tylko 12. Jeśli się prześpisz (około 6 godzin), zostaje już tylko 6. Ze dwa filmy, krótki spacer i po sprawie – jesteś na miejscu.

Jeśli nie lubisz spać w samolocie, a jest coś, za co chcesz się zabrać od dłuższego czasu, sprawdź czy uda ci się w trakcie lotu. Odpisywanie na listy, zrobienie prezentacji, albo ta powieść, którą chcesz zacząć pisać – nie ma lepszego miejsca.

I kiedy wszyscy będą się wywlekać z samolotu jak zombi z podpuchniętymi oczami , ty możesz cieszyć się świeżością i dobrze wykorzystanym czasem. Pamiętaj tylko, żeby przygotować równie dobry plan na lot powrotny!

10. Bądź normalny

To, że jesteś 10 000 metrów nad ziemią wcale nie znaczy, że możesz zmienić się w niechluja. Tak właściwie fakt że jesteś zamknięty w samolocie, na małej powierzchni z totalnie obcymi ludźmi powinien sprawić, że higiena osobista stanie się nawet ważniejsza.

Umyj twarz (i nałóż krem nawilżający – nawet jeśli nie robisz tego na ziemi), umyj zęby, użyj dezodorantu, zmień bieliznę i generalnie – zachowuj się normalnie! To sprawi, że po wylądowaniu będziesz lepiej pachniał, lepiej wyglądał i ogólnie lepiej się czuł.

Niektórzy uważają, że pomaga przestawianie się na czas w miejscu docelowym – jak tylko wsiądziesz do samolotu, przestaw zegarek i zacznij żyć według czasu, jaki panuje tam gdzie lecisz, nawet jeśli oznacza to spanie zaraz po wejściu na pokład.

Głodny pomysłów i inspiracji? Przeczytaj jak zrealizować swoje cele podróżnicze w 2016 roku. Dlaczego nie, skoro już nie musisz obawiać się długich lotów, prawda?

O autorze

momondo PolskaCelem momondo jest inspirowanie każdego do ciekawości. Podróżowanie otwiera nas na świat, w którym różnice stanowią źródło inspiracji, a nie nietolerancji i uprzedzeń. Odkrywajmy ten świat razem – poprzez codzienną inspirację, wskazówki podróżnicze i nie tylko. Obserwuj nas na Instagramie, by uzyskać jeszcze więcej inspiracji.

Znajdź więcej artykułów